Udvaros Dorottya Miskolcon: a színpad, a közélet és az emberi sokszínűség határán – videó

Udvaros Dorottya

Megosztás

Udvaros Dorottya nemrég Miskolcon járt a TTH Színpadon a Tudomány és Technika Házában , ahol nemcsak művészi oldalát mutatta meg, hanem társadalmi kérdésekben vallott nézeteit is megosztotta a közönséggel, illetve velünk. Videót forgattunk a korábban a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznővel, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjával.

Az est során zongorista Furák Péter kíséretében adott önálló estjén dalok és improvizatív reflexiók váltották egymást, amelyekben pályafutásáról, életéről és családjáról is vallott.

A beszélgetésünk során hamar kiderült, hogy Udvaros nem az a típus, aki bezárkózik a színház falai közé. Az elmúlt években több közéleti kérdésben is hallatta hangját – és nem akárhogyan. A Színház- és Filmművészeti Egyetem átalakítása körüli vitákban határozottan állt ki az intézmény autonómiája mellett. Mint fogalmazott, a fiatal színésznövendékeknek joguk van “bátran véleményt formálni a világról”, még akkor is, ha esetleg nincs igazuk.

“Eljátszom néha a gondolattal, hogy ha nem jön a pandémia, akkor vajon mi a kimenetele ennek?” – tette fel a kérdést az SZFE-ügy kapcsán. A tüntetésre emlékezve, ahol a diákok a rakparton vonultak az egyetemtől a Parlamentig, elképesztő élményről számolt be. “Az egyértelmű volt, hogy melléjük kell állni” – fogalmazott.

A művésznő természetvédelmi kérdésekben is aktív – a Fertő-tavi beruházást például túlzónak tartja. “Egy olyan tóra terveztek több száz hajóból álló kikötőt, aminek az átlagos vízmélysége 70 cm” – mutatott rá a terv abszurditására. A tó ökológiai jelentőségét hangsúlyozva kifejtette: “Az a bizonyos iszap, amit ki akartak kotorni, az egy fantasztikus organizmus, ahol annyiféle élőlény él.”

A beszélgetés során az elfogadás és a sokszínűség is szóba került. Udvaros részt vett a Meseország mindenkié című könyv egyik meséjének felolvasásában, amely a hagyományostól eltérő módon közelítette meg a gyermekmesék világát. A művésznő szerint fontos, hogy a gyerekek elfogadó légkörben nőjenek fel.

“Egy közösség, pláne a gyerekek, rendkívül rugalmasak és befogadóak” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy értelmetlen “fölösleges ajtókat csapogatni be” ahelyett, hogy megismernénk és elfogadnánk azokat, akik “egy kicsit máshogy akarják élni az életüket.”

A színészi hivatás és a szólásszabadság összefüggéseire rákérdezve elismerte, hogy a színészeknek “fantasztikusan sok lehetőségük van, hogy reflektáljanak a körülöttük lévő világra”, bár megjegyezte, hogy az írók és költők – köztük Ady és Pilinszky – ebben szintén élen jártak korszerű gondolataikkal.

Nézze meg videónkat – és iratkozzon fel a Borsod24 YouTube-csatornájára!

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek